KODI Skins - en to sv_se translation catalogue (219 entries)

[ctx: #31001]
en: View Options
sv_se: Visningsval

[ctx: #31002]
en: Home Artwork
sv_se: Hembilder

[ctx: #31004]
en: Debug
sv_se: Debuggning

[ctx: #31005]
en: Enable auto scrolling for text that does not fit on-screen
sv_se: Aktivera autorullning för text som inte får plats på skärmen

[ctx: #31006]
en: Shorter delay before auto scrolling
sv_se: Starta autorullning snabbare

[ctx: #31007]
en: ON
sv_se: PÅ

[ctx: #31009]
en: Browser
sv_se: Bläddra

[ctx: #31012]
en: Increase Star Rating
sv_se: Höj stjärnbetyg

[ctx: #31021]
en: Decrease Star Rating
sv_se: Sänk stjärnbetyg

[ctx: #31024]
en: Icon Home layout
sv_se: Ikon för hemlayout

[ctx: #31025]
en: Horizontal Text Home layout
sv_se: Horisontell hemtextlayout

[ctx: #31031]
en: Hide Movie Watched Status
sv_se: Göm status för visade filmer

[ctx: #31032]
en: Hide TV Watched Status
sv_se: Göm status för visad TV

[ctx: #31033]
en: Hide Background Fanart
sv_se: Dölj bakgrundsfanart

[ctx: #31034]
en: Enable Dynamic Weather Artwork
sv_se: Aktivera dynamiska väderbilder

[ctx: #31035]
en: Show Clean Library SubMenu items
sv_se: Visa undermeny för objekt i städa bibliotek

[ctx: #31054]
en: Logo
sv_se: Logotyp

[ctx: #31056]
en: Enable Video/Album Art overlay
sv_se: Aktivera övertoning på Video/Albumomslag

[ctx: #31057]
en: Enable Song Info text overlay
sv_se: Aktivera överlägg för låtinfo

[ctx: #31060]
en: Show Recently Added Items
sv_se: Visa senast tillagda objekt

[ctx: #31108]
en: Enable Debug Mode
sv_se: Aktivera debuggläge

[ctx: #31109]
en: Enable Debug Grid
sv_se: Aktivera debuggrutnät

[ctx: #31118]
en: Filemanager
sv_se: Filhanterare

[ctx: #31125]
en: Hide Video Root
sv_se: Göm rotmapp för video

[ctx: #31133]
en: Mute
sv_se: Tysta

[ctx: #31138]
en: System Info
sv_se: Systeminformation

[ctx: #31139]
en: Video decoder
sv_se: Videokodare

[ctx: #31140]
en: Pixel format
sv_se: Pixelformat

[ctx: #31183]
en: Viewtype
sv_se: Vytyp

[ctx: #31207]
en: Current
sv_se: Nuvarande

[ctx: #31208]
en: Last Updated:
sv_se: Senast uppdaterad:

[ctx: #31210]
en: Default Home layout
sv_se: Standard hemlayout

[ctx: #31244]
en: Playing
sv_se: Spelar

[ctx: #31249]
en: System Music Files
sv_se: Systemmusikfiler

[ctx: #31250]
en: Current Selected
sv_se: Nuvarande vald

[ctx: #31251]
en: Current Playlist
sv_se: Nuvarande spelningslista

[ctx: #31270]
en: Enable Custom Button
sv_se: Aktivera anpassad knapp

[ctx: #31271]
en: Favourite
sv_se: Favorit

[ctx: #31275]
en: Multi Image
sv_se: Flerbild

[ctx: #31277]
en: Item
sv_se: Objekt

[ctx: #31278]
en: Open Playlist
sv_se: Öppna spellista

[ctx: #31279]
en: Save Playlist
sv_se: Spara spellista

[ctx: #31280]
en: Close Playlist
sv_se: Stäng spellista

[ctx: #31281]
en: Items
sv_se: Objekt

[ctx: #31282]
en: Poster Wrap
sv_se: Omslagswrap

[ctx: #31283]
en: Poster Fixed
sv_se: Poster fixerad

[ctx: #31284]
en: Single Image
sv_se: Enstaka bild

[ctx: #31285]
en: List
sv_se: Lista

[ctx: #31286]
en: Banner
sv_se: Banderoll

[ctx: #31289]
en: Files
sv_se: Filer

[ctx: #31293]
en: Picture Grid
sv_se: Bildrutnät

[ctx: #31298]
en: Panel Square
sv_se: Fyrkantig panel

[ctx: #31313]
en: Movie Set
sv_se: Filminspelning

[ctx: #31319]
en: Default Lyrics script
sv_se: Standard skript för låttexter

[ctx: #31322]
en: Show Media Totals
sv_se: Visa totalt media

[ctx: #31324]
en: Home Options
sv_se: Hemalternativ

[ctx: #31328]
en: Show Random Items
sv_se: Visa slumpmässiga objekt

[ctx: #31329]
en: Select item to set up:
sv_se: Välj objekt att ställa in:

[ctx: #31330]
en: Scripts/Extras
sv_se: Skript/Extras

[ctx: #31331]
en: Home Items
sv_se: Hemobjekt

[ctx: #31332]
en: Enable Extra Fanart
sv_se: Aktivera Extra Fanart

[ctx: #31336]
en: Enable Kiosk mode
sv_se: Aktivera kioskläge

[ctx: #31337]
en: Disable destructive Shutdown items
sv_se: Avaktivera destruktiva avstängningsobjekt

[ctx: #31338]
en: Use simple Media Filter
sv_se: Använd enkelt mediafilter

[ctx: #31341]
en: View information for your computer on such items as your network, graphics, hardware and storage space available
sv_se: Visa information för din dator så som nätverk, grafik, hårdvara och tillgängligt lagringsutrymme

[ctx: #31342]
en: Create and modify multiple user profiles for Kodi so that each member of your household can have their own video or music library
sv_se: Skapa och konfigurera olika användarprofiler för Kodi så att varje familjemedlem kan ha sitt eget bibliotek med filmer och musik

[ctx: #31343]
en: Action films usually include high energy, big-budget physical stunts and chases, possibly with rescues, battles, fights, escapes, destructive crises (floods, explosions, natural disasters, fires, etc.), non-stop motion, spectacular rhythm and pacing, and adventurous, often two-dimensional 'good-guy' heroes (or recently, heroines) battling 'bad guys' - all designed for pure audience escapism.
sv_se: Actionfilmer inkluderar oftast högenergiska, storbudget-stunts och jakter, möjligen med räddningar, strider, kamp, flykt, destruktiva kriser (översvämningar, explosioner, naturkatastrofer, eldsvådor etc.), spektakulärt tempo och ofta tvådimensionella hjältar (eller hjältinnor) som slåss mot elakingar, allt formgivet för publikens eskapism.

[ctx: #31344]
en: Adventure films are usually exciting stories, with new experiences or exotic locales, very similar to or often paired with the action film genre. They can include traditional swashbucklers, serialized films, and historical spectacles, searches or expeditions for lost continents, "jungle" and "desert" epics, treasure hunts, disaster films, or searches for the unknown.
sv_se: Äventyrsfilm är oftast spännande historier med exotiska platser, väldigt lik actionfilmsgenren. De kan inkludera seriefilmer, historiska spektakel, utforskande eller letande efter försvunna kontinenter, "djungel" och "öken" epos, skattjakt, katastroffilmer eller expeditioner in i det okända.

[ctx: #31345]
en: Action and Adventure movies are in most cases a cross over of each other. They usually have a continuous high level of energy, complicated stunts and other activities of such nature, chases, battles, disasters of all natures, explosions, historical figures, explorations, conquests, etc; and last, but not least, heroes.
sv_se: Actionäventyr är oftast filmer som överlappar varandra i genre. Högenergiska, komplicerade stunts och andra aktiviteter som natur, jakt, strider, katastrofer, explosioner, historiska figurer, upptäckarresor etc., och sist - men inte minst - hjältar.

[ctx: #31346]
en: This genre really began in 1970 as a sub-genre of Drama. They are films which explain human social and sexual values on a scale that only people over the age of 17 can really understand.
sv_se: Genren började under 1970 som en undergenre till Drama. Det är filmer som förklara mänskliga sociala och sexuella värderingar som bara människor över 17 år kan förstå.

[ctx: #31347]
en: Animations are not a strictly-defined genre category, but rather a film technique, noted for frame-by-frame creation. This includes claymation (use of clay objects), anime (a style of animation with its roots in Japanese comic books, usually adult-oriented sci-fi and fantasy) or CGI (computer-generated animation). Animated films are often considered kid or family-oriented films, although they may be enjoyed by all ages.
sv_se: Animering är inte en definierad genre, utan mer en filmteknik som skapas bild för bild. Denna inkluderar leranimationer (lerfigurer), anime (japansk seriekonst, vanligtvis vuxenorienterad sci-fi och fantasy) eller CGI (datoranimeringar)- Animerade filmer ses ofta som barn- eller familjeorienterade filmer, fastän de kan avnjutas av alla åldrar.

[ctx: #31348]
en: Anime, or Japanese animation, covers a much wider range of genres than can be found in most Western animation. There is anime for all age groups, and, while much of it fits into the same genres as any TV show or movie (comedy, romance, horror and action), there are several terms that are particular to anime.
sv_se: Anime - japansk animering - täcker ett mycket bredare genreområde än vad som kan hittas inom västerländsk animering. Det finns anime för alla åldersgrupper och fastän de faller inom samma genre som vilken TV-produktion eller film som helst (komedi, skräck och action), så finns det flera termer specifikt för anime.

[ctx: #31349]
en: Biographies are a sub-genre of the larger drama and epic film genres. These films depict the life of an important historical personage (or group) from the past or present era. They cross many genre types, since these films might showcase a western outlaw, a criminal, a musical composer, a religious figure, a war-time hero, an entertainer, an artist, an inventor or doctor, a politician or President, or an adventurer.
sv_se: Biografier är ett undergenre till större drama och epos-genre. Dessa filmer avbildar livet för en historiskt viktig person (eller grupp) från forntid eller nutid. De korsar flera genre då dessa filmer kan handla om en västernbandit, en brottsling, musikkompositör, en religiös figur, en krigsveteran, underhållare, artist, uppfinnare eller doktor, politiker eller president eller äventyrare.

[ctx: #31350]
en: Bollywood is the informal term popularly used for the Hindi-language film industry based in Mumbai, Maharashtra, India. The term is often incorrectly used to refer to the whole of Indian cinema; it is only a part of the total Indian film industry, which includes several regional film industries sorted by language. Bollywood is the largest film producer in India and one of the largest centers of film production in the world.
sv_se: Bollywood är den informella termen som används för den Hindi-språkiga filmindustrin baserad i Mumbai, Maharashtra i Indien. Termen används ofta felaktigt när den refererar till den hela Indiska filmindustrin, det är bara en del av filmindustrin i Indien, vilket inkluderar flertalet regionala filmindustrier med olika språk. Bollywood är den största filmproducenten i Indien och en av de största filmcentran i världen.

[ctx: #31351]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, adult situations and so on, and are specifically designed for children 12 and under. Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
sv_se: Detta är icke-störande, helylle- och underhållande filmer (vanligtvis barntillåtna) som inte har scener eller handling med våld, fult språk och andra obsceniteter, religiösa konflikter, vuxensituationer och så vidare och är specifikt utformade för barn 12 år och lägre. Barn- och familjefilmer kan faktiskt vara passande för alla åldersgrupper och täcker ett brett område med genrekategorier.

[ctx: #31352]
en: This genre is comprised of theatrically released films (or TV Shows) that are entirely, or in large part, about the Christmas holiday. Films in this genre always feature important references to the holiday's symbols, such as family gatherings, trees and decorations, the Christ child, or Santa Claus.
sv_se: Denna genre består av teatraliska filmer (eller TV-program) som består endast - eller till största delen - av handling som utspelas under julhelgerna. Filmer i denna genre innehåller alltid viktiga referenser till helgsymbolik som familjeträffar, julgranar och juldekorationer, jesusbarnet eller jultomten.

[ctx: #31353]
en: Comedies are light-hearted plots consistently and deliberately designed to amuse and provoke laughter (with one-liners, jokes, etc.) by exaggerating the situation, the language, action, relationships and characters.
sv_se: Komedier består av handlingar som framtagits enbart för att roa och framkalla skratt (genom skämt osv.) genom att överdriva situationer, språk, handling, förhållanden och karaktärer.

[ctx: #31354]
en: This is a sub-genre of Musical. It includes filmed concerts by either a musical group of individual.
sv_se: Detta är en undergenre till musikaler. Den inkluderar filmade konserter av antingen en grupp eller en individ.

[ctx: #31355]
en: Crime films are developed around the sinister actions of criminals or mobsters, particularly bankrobbers, underworld figures, or ruthless hoodlums who operate outside the law, stealing and murdering their way through life. Criminal and gangster films are often categorized as film noir or detective-mystery films - because of underlying similarities between these cinematic forms.
sv_se: Kriminaldraman är framtagna att skildra onda gärningar av kriminella eller gangsters, speciellt bankrånare, figurer i undre världen eller hänsysnlösa gängmedlemmar som verkar utanför lagen genom att stjäla och mörda sig fram i livet. Kriminal- och gangsterdraman kategoriseras som film noir eller detektivmysterier - för de underliggande liknelserna mellan dessa filmformer.

[ctx: #31356]
en: Disaster films, a sub-genre of action films, hit their peak in the decade of the 1970s. Big-budget disaster films provided all-star casts and interlocking, Grand Hotel-type stories, with suspenseful action and impending crises in locales such as aboard imperiled airliners, trains, dirigibles, sinking or wrecked ocean-liners, or in towering burning skyscrapers, crowded stadiums or earthquake zones. Often noted for their visual and special effects, but not their acting performances.
sv_se: Katastroffilmer, en undergenre till actionfilmer, nådde sin kulmen på 1970-talet. Storbudgetfilmer som levererade roller med stjärnskådespelare och storslagna historier, med misstänksam action och annalkande kriser på platser som flygplan, tåg, sjunkande eller stillastående kryssningsfartyg, brinnande skyskrapor, fullsatta sportarenor eller jordbävningsområden. Uppmärksammas oftast för deras visuella specialeffekter, men inte för skådespelarinsatser.

[ctx: #31357]
en: Strictly speaking, documentary films are non-fictional, factual works of art. Originally, the earliest documentaries were either short newsreels, instructional pictures, or travelogues (termed actualities) without any creative story-telling or staging. But they have branched out and taken many forms, and have sometimes become propagandistic and non-objective. Mockumentaries are comedic parodies of documentaries.
sv_se: Dokumentärer är icke-fiktiva, faktiska konststycken. Från början var de tidigaste dokumentärerna korta nyhetssnuttar, instruktionsbilder eller resehistorier utan något kreativt berättande. De har dock grenat ut och tagit många olika former och stundtals blivit propagandiska och icke-objektiva. Mockumentärer är komiska parodier på dokumentärer.

[ctx: #31358]
en: Dramas are serious, plot-driven presentations, portraying realistic characters, settings, life situations, and stories involving intense character development and interaction. Usually, they are not focused on special-effects, comedy, or action, Dramatic films are probably the largest film genre, with many subsets.
sv_se: Draman är allvarliga, handlingsdrivna presentationer, porträtterande realistiska karaktärer, omgivningar, livssituationer och historier intensiv karaktärsutveckling och interagerande. De fokuserar vanligtvis inte på specialeffekter, komedi eller action. Draman är förmodligen den största filmgenren, med många underavdelningar.

[ctx: #31359]
en: These are non-offensive, wholesome, and entertaining films (usually rated G or PG) that do not include topics or scenes with violence, foul language and other profanity, religious issues, mature themes and so on, and are specifically designed for children 12 and under (or for family viewing). Children's and family-oriented films may actually be suitable for all age groups, and cover a wide range of genre categories.
sv_se: Detta är icke-störande, helylle- och underhållande filmer (vanligtvis barntillåtna) som inte har scener eller handling med våld, fult språk och andra obsceniteter, religiösa konflikter, vuxensituationer och så vidare och är specifikt utformade för barn 12 år och lägre. Barn- och familjefilmer kan faktiskt vara passande för alla åldersgrupper och täcker ett brett område med genrekategorier.

[ctx: #31360]
en: Fantasy films, usually considered a sub-genre, are most likely to overlap with the film genres of science fiction and horror, although they are distinct. Fantasies take the audience to netherworld places (or another dimension) where events are unlikely to occur in real life - they transcend the bounds of human possibility and physical laws. They often have an element of magic, myth, wonder, and the extraordinary.
sv_se: Fantasyfilmer ses vanligtvis som en undergenre och överlappar förmodligen filmgenrerna science-fiction och skräck, fast de är åtskilda. Fantasy tar publiken till andra dimensioner där händelser sker som osannolikt kan ske i det verkliga livet - de övergår gränserna för mänsklig möjlighet och fysikens lagar. De har som oftast ett inslag av magi, myt, mirakel och av det extraordinära.

[ctx: #31361]
en: Film noir (meaning 'black film') is a distinct branch of the crime/gangster sagas from the 1930s. Strictly speaking, film noir is not a genre, but rather the mood, style or tone of various American films that evolved in the 1940s. Noirs are usually black and white films with primary moods of melancholy, alienation, bleakness, disillusionment, disenchantment, pessimism, ambiguity, moral corruption, evil, guilt and paranoia. They often feature a cynical, loner hero (anti-hero) and femme fatale, in a seedy big city.
sv_se: Film noir ('svart film') är en egen gren av kriminal/gangstersagorna från 1930-talet. Film noir är egentligen ingen genre, utan snarare känslan, stilen eller tonen av en blandning amerikanska filmer som utvecklade under 1940-talet. Noir är vanligtvis svart/vita-filmer med känsla av melankoli, utstötning, disillusionering, pessimism, likgiltighet, moralisk korruption, ondska, skuld och paranoia. De har oftast en cynisk, ensam hjälte (antihjälte) och en femme fatale i en skum storstad.

[ctx: #31362]
en: A game show is a type of radio or television program in which members of the public or celebrities, sometimes as part of a team, play a game which involves answering questions or solving puzzles usually for money and/or prizes. On some shows contestants compete against other players or another team while other shows involve contestants playing alone for a good outcome or a high score.
sv_se: Ett spelprogram är en typ av radio eller TV-program där medverkande ur publiken eller kändisar, ibland i ett lag, deltar i en lek som består av att besvara frågor eller lösa pussel för att vinna priser/pengar. I vissa program tävlar de medverkande mot varandra eller i lag medan andra program har ensamma tävlande.

[ctx: #31364]
en: Contains content that is suitable only for adults. Titles in this category may include prolonged scenes of intense violence and/or graphic sexual content and nudity.
sv_se: Innehåller material som endast passar sig för vuxna. Titlar i den här kategorin kan inkludera scener med intensivt våld och/eller innehåll av naket eller av sexuell natur.

[ctx: #31365]
en: Historical epics are epic films that take place in the historical past, often focusing on people who alter the course of history. A number of historical epics, especially those made in the 1950s and 1960s, are set in ancient times, particularly in Rome, Greece, or Egypt. Historical epics typically are more grand-scale than other types of epics, featuring elaborate sets and large numbers of extras.
sv_se: Historiska epos är filmer som utspelas i en historisk forntid och fokuserar ofta på människor som förändrar historiens gång. Ett antal epos, speciellt de gjorda under 1950- och 1960-talen, utspelar sig i antiken, speciellt i Rom, Grekland eller Egypten. Historiska epos är ofta mer storslagna än andra typer av epos och innehåller massiva scener och stora antal statister.

[ctx: #31367]
en: Horror films are designed to frighten and to invoke our hidden worst fears, often in a terrifying, shocking finale, while captivating and entertaining us at the same time in a cathartic experience. Horror films feature a wide range of styles, from the earliest silent Nosferatu classic, to today's CGI monsters and deranged humans. They are often combined with science fiction when the menace or monster is related to a corruption of technology, or when Earth is threatened by aliens.
sv_se: Skräckfilmer är ofta utformade att skrämma och påkalla våra innersta rädslor, ofta med ett fruktansvärt, chockerande slut och under tiden underhålla och fängsla oss i en katarsisk upplevelse. Skräckfilmer består av ett brett område av olika stilar, från den klassiska stumfilmen Nosferatu till dagens CGI-monster och zombies. De kombineras ofta med science fiction när skurken eller monstret relateras till korrupt teknologi eller när jorden hotas av utomjordingar.

[ctx: #31368]
en: An independent film, or indie film, is a feature film that is produced mostly outside of a major film studio. The term also refers to art films which differ noticeably from most mass marketed films. Independent films are sometimes distinguishable by their content and style and the way in which the filmmakers' personal artistic vision is realized.
sv_se: En independentfilm, eller indiefilm, är en film som till största delen inte är producerad av en större studio. Termen refererar också till konstfilmer som skiljer sig markant mot storproducerade filmerna. Independentfilmer kan ibland särskiljas genom dess innehåll och stil men även genom sättet som filmskaparens personliga artistiska vision realiseras.

[ctx: #31369]
en: An interview is a conversation between two people (the interviewer and the interviewee) where questions are asked by the interviewer to obtain information from the interviewee.
sv_se: En intervju är en konversation mellan två människor (intervjuaren och den som blir intervjuad) där intervjuaren ställer frågor för att erhålla informationen från den person som blir intervjuad.

[ctx: #31370]
en: A sub-genre of the action film, martial arts films contain numerous fights between characters, usually as the films' primary appeal and entertainment value, and often as a method of storytelling and character expression and development. Martial arts are frequently featured in training scenes and other sequences in addition to fights. Martial arts films commonly include other types of action, such as stuntwork, chases, and/or gunfights.
sv_se: En undergenre till actionfilmen, kampsportsfilmer innehåller flera slagsmål mellan karaktärerna, vanligtvis som filmens huvudsakliga lockelse och underhållningsvärde och ofta som en metod av berättande och karaktärsutveckling. Kampsport förekommer ofta i träningsscener och andra scener i anslutning till slagsmål. De innehåller även annan action som stunts, jakter och/eller skottlossningar.

[ctx: #31371]
en: Multi-episode, fictional program of limited duration, shown on a daily or weekly schedule, usually lasting fifteen hours or less in total running time. A good television miniseries can make the small screen seem huge. These programs are the best that TV has to offer: an excuse to sink in and lose yourself in a story that isn't over in just a couple of hours. The sets, the plots, and the acting make each of these essential miniseries an exquisite television experience.
sv_se: Fiktionellt program i flera avsnitt med begränsad spellängd, som visas dagligen eller veckovis, vanligtvis med en total spellängd på femton timmar eller mindre. En bra TV-miniserie kan få den lilla skärmen att verka stor. Dessa program är det bästa TV kan erbjuda: en ursäkt för att sjunka ner och förlora dig själv i en berättelse som inte tar slut på några timmar. Scenerna, handlingen och skådespeleriet gör varje nödvändig miniserie till en exklusiv upplevelse.

[ctx: #31372]
en: Monster movie (also can be referred to as a creature feature or monster film) is a name commonly given to movies, which centre on the struggle between human beings and one or more monsters. The term is usually applied to films sometimes labelled as horror, fantasy or science fiction genre that involve fictional creatures, in most cases it is applied to films that feature more oversized monsters despite its history starting with adaptations of horror folklore and literature.
sv_se: Monsterfilmer (som i monsterkaraktär eller stor film) är ett namn som tilldelas filmer som centreras på kampen mellan människor och ett eller flera monster. Termen används ofta på filmer som ibland kallas skräck, fantasy eller science fiction som innehåller fiktiva skapelser, men mestadels på filmer som innehåller jättestora monster trots att den från början innehöll skräckversioner av folksagor och litteratur.

[ctx: #31373]
en: Music genre films will incorporate a lot of music but it will not necessarily be the focal point of the film, thus differentiating it from a Musical.
sv_se: Filmer i musikgenren innehåller mycket musik, men är inte nödvändigtvis fokuspunkten i filmen, vilket får den att skilja sig från musikaler.

[ctx: #31374]
en: Musical/dance films are cinematic forms that emphasize full-scale scores or song and dance routines in a significant way (usually with a musical or dance performance integrated as part of the film narrative), or they are films that are centered on combinations of music, dance, song or choreography. Major subgenres include the musical comedy or the concert film.
sv_se: Musikal/dansfilmer är biografiska former som betonar fullskaliga orkestrar, sång eller dansrutiner som är betydande för handlingen (vanligtvis med sång eller dans som en del av berättandet), eller så är de filmer centrerade på en kombination av sång, musik eller koreografi. Stora undergenre är konsertfilmer och musikaliska komedier.

[ctx: #31375]
en: Mystery film is a sub-genre of the more general category of crime film. It focuses on the efforts of the detective, private investigator or amateur sleuth to solve the mysterious circumstances of a crime by means of clues, investigation, and clever deduction.
sv_se: Mysteriefilmer är en undergenre till den mer allmänna kategorin kriminalfilmer. De fokuserar på arbetet som polisen, detektiven eller amatörsnoken lägger ner för att lösa de mystiska omständigheterna genom att granska ledtrådar, undersökningar och genom klipska slutsatser.

[ctx: #31376]
en: A nature documentary is a documentary film about animals, plants, or other non-human living creatures, usually concentrating on film taken in their natural habitat. Such programmes are most frequently made for television, particularly for public broadcasting channels, but some are also made for the cinema.
sv_se: En naturdokumentär är en dokumentär om djur, växter eller andra icke-mänskliga levande varelser, ofta filmat i deras naturliga miljö. Dessa program är oftast gjorda för TV, specifikt för den breda massan, men vissa är gjorda även för bio.

[ctx: #31377]
en: Television news is considered by many to be the most influential medium for journalism. For most of the American public, local and national TV newscasts are the primary news sources.
sv_se: TV-nyheter är av många ansett vara det mest inflytelserika journalistmediet. För merparten av befolkningen är de lokala och nationella nyhetssändningarna den primära nyhetskällan.

[ctx: #31378]
en: Apocalyptic fiction is a sub-genre of science fiction that is concerned with the end of civilization due to a catastrophe such as nuclear warfare, pandemic, impact event, cybernetic revolt, Technological Singularity, Dysgenics, supernatural phenomena, Ecological disaster, resource depletion or some other general disaster. Post-apocalyptic fiction is set in a world or civilization after such a disaster.
sv_se: Apokalyptisk fiktion är en sub-genre av science fiction som handlar om slutet av civilisationen på grund av en katastrof såsom kärnvapenkrig, pandemi, kometnedslag, cybernetisk revolt, teknologisk singularitet, dysgenitik, övernaturliga fenomen, ekologisk katastrof, utarmning av resurser eller någon annan allmän katastrof. Post-apokalyptisk fiktion utspelas i en värld eller civilisation efter en sådan katastrof.

[ctx: #31379]
en: Reality television is a genre of television programming that presents purportedly unscripted dramatic or humorous situations, documents actual events, and usually features ordinary people instead of professional actors, sometimes in a contest or other situation where a prize is awarded.
sv_se: Reality-tv är en genre av TV-program som presenterar oredigerade dramatiska eller humoristiska situationer, dokumenterar faktiska händelser, och oftast har vanliga människor istället för professionella aktörer, ibland i en tävling eller annan situation där ett pris delas ut.

[ctx: #31381]
en: A sub-genre for the most part, this category shares some features with romantic dramas, romantic comedies, and sexual/erotic films. These are love stories, or affairs of the heart that center on passion, emotion, and the romantic, affectionate involvement of the main characters (usually a leading man and lady), and the journey that their love takes through courtship or marriage. Romance films make the love story the main plot focus.
sv_se: En sub-genre för det mesta, denna kategori delar vissa drag med romantiska dramer, romantiska komedier, och sexuella / erotiska filmer. Dessa är kärlekshistorier, eller kärleksaffärer som centrerar på passion, känslor och den romantiska relationen mellan huvudpersonerna (oftast en manlig och kvinnlig huvudrollsinnehavare), och resan som deras kärlek tar genom uppvaktning eller äktenskap. Romantiska filmer gör kärlekshistorien till filmens huvudfokus.

[ctx: #31382]
en: Sci-fi films are often quasi-scientific, visionary and imaginative - complete with heroes, aliens, distant planets, impossible quests, improbable settings, fantastic places, great dark and shadowy villains, futuristic technology, unknown and unknowable forces, and extraordinary monsters, either created by mad scientists or by nuclear havoc. Science fiction often expresses the potential of technology to destroy humankind and easily overlaps with horror films.
sv_se: Sci-fi filmer är ofta kvasivetenskapliga, visionär och fantasifulla - komplett med hjältar, utomjordingar, avlägsna planeter, omöjliga uppdrag, osannolika inställningar, fantastiska platser, stora onda och hemlighetsfulla skurkar, futuristisk teknik, okända och okännbara krafter, och extraordinära monster, antingen skapad av galna vetenskapsmän eller genom kärnvapenförödelse. Science fiction uttrycker ofta att tekniken kan förgöra mänskligheten och överlappar ibland med skräckfilmer.

[ctx: #31383]
en: A short film is any film not long enough to be considered a feature film. No consensus exists as to where that boundary is drawn: the Academy of Motion Picture Arts and Sciences defines a short film as "an original motion picture that has a running time of 40 minutes or less, including all credits". The Internet Movie Database draws the line at 45 minutes.
sv_se: En kortfilm är en film som inte är tillräckligt lång för att betraktas som en långfilm. Ingen enighet råder om var denna gräns dras: Academy of Motion Picture Arts and Sciences definierar en kortfilm som "en original spelfilm som har en gångtid på 40 minuter eller mindre, inklusive alla eftertexter". The Internet Movie Database drar gränsen vid 45 minuter.

[ctx: #31384]
en: A soap opera, sometimes called 'soap' for short, is an ongoing, episodic work of dramatic fiction presented in serial format on television or radio. The name soap opera stems from the original dramatic serials broadcast on radio that had soap manufacturers such as Procter and Gamble, Colgate-Palmolive and Lever Brothers as sponsors and producers. These early radio series were broadcast in weekday daytime slots when most listeners would be housewives; thus the shows were aimed at and consumed by a predominantly female audience.
sv_se: En såpopera, som ibland förkortat kallas "såpa", är en pågående, episodisk dramatisk fiktion som presenteras i serieformat på radio eller television. Namnet såpopera härstammar från de ursprungliga dramatiska serier som sänds i radio som hade såpatillverkare såsom Procter och Gamble, Colgate-Palmolive och Lever Brothers som sponsorer och producenter. Dessa tidiga radioserier sändes på vardagar dagtid när de flesta lyssnare var hemmafruar; därför riktades showerna till och konsumerades av en övervägande kvinnlig publik.

[ctx: #31386]
en: Films that have a sports setting (football or baseball stadium, arena, or the Olympics, etc.), event (the 'big game,' 'fight,' 'race,' or 'competition'), and/or athlete (boxer, racer, surfer, etc.) that are central and predominant in the story. Sports films may be fictional or non-fictional; and they are a hybrid sub-genre category, although they are often dramas or comedy films, and occasionally documentaries or biopics.
sv_se: Filmer som har en sportslig handling (fotboll- eller baseballstadion, arena, eller OS, etc.), händelse (den "stora matchen'', kamp eller konkurrens), och / eller idrottsman (boxare, racerförare, surfare, etc.) som är centrala och dominerande i berättelsen. Sportfilmer kan vara fiktiv eller icke-fiktiv; och de är en hybrid underkategori, även om de ofta är dramer eller komedier, och ibland dokumentärer eller biografier.

[ctx: #31387]
en: The spy film genre deals with the subject of fictional espionage, either in a realistic way (such as the adaptations of John Le Carré) or as a basis for fantasy (such as James Bond). Many novels in the spy fiction genre have been adapted as films, including works by John Buchan, John Le Carré, Ian Fleming and Len Deighton. It is a significant aspect of British cinema, with leading British directors such as Alfred Hitchcock and Carol Reed making notable contributions and many films set in the British Secret Service.
sv_se: Spionfilmgenren behandlar ämnet fiktiva spionage, antingen på ett realistiskt sätt (t.ex. anpassningar av John Le Carré) eller som en grund för fantasi (t.ex. James Bond). Många romaner i spionfilmsgenren har anpassats som filmer, däribland verk av John Buchan, John Le Carré, Ian Fleming och Len Deighton. Det är en viktig aspekt av brittisk film, med ledande brittiska regissörer som Alfred Hitchcock och Carol Reed gjort noterbara bidrag och många filmer om den brittiska underrättelsetjänsten.

[ctx: #31388]
en: A play is a form of literature written by a playwright, usually consisting of scripted dialogue between characters, intended for theatrical performance rather than just reading. There are rare dramatists, notably George Bernard Shaw, who have had little preference whether their plays were performed or read. The term "play" can refer to both the written works of playwrights and to their complete theatrical performance.
sv_se: En pjäs är en form av litteratur skriven av dramatiker, oftast bestående av skriptad dialog mellan karaktärer, avsedd för teaterföreställning snarare än att bara läsa. Det finns sällsynta dramatiker, särskilt George Bernard Shaw, som varken föredrog om deras pjäser utfördes eller lästes. Termen "pjäs" kan avse både de skriftliga arbeten av dramatiker och deras fullständiga teaterföreställning.

[ctx: #31389]
en: Stand-up comedy is a comedic art form. Usually, a comedian performs in front of a live audience, speaking directly to them. Their performances are sometimes filmed for later release via DVD, the internet, and television. The performer is commonly known as a comic, stand-up comic, stand-up comedian or simply a stand-up.
sv_se: Stand-up är en komisk konstform. Vanligtvis utförs den av en komiker framför en levande publik, som talar direkt till dem. Dessa föreställningar blir ibland filmade för senare frigivning via DVD, Internet och TV. Den utövande är allmänt känd som en komiker, stand-up komiker eller bara en stand-up.

[ctx: #31390]
en: A superhero film, or Comic Book film, is an action, fantasy or science fiction film that is focused on the actions of one or more superheroes, individuals who usually possess superhuman abilities relative to a normal person and are dedicated to protecting the public. These films are almost always action-oriented, and the first film of a particular character often includes a focus on the origin of the special powers including the first fight against the character's most famous archenemy or supervillain.
sv_se: En superhjältefilm eller serietidningsfilm, är en action, fantasy eller science fiction-film som fokuserar på gärningar av en eller flera superhjältar, individer som vanligtvis besitter övermänskliga förmågor i förhållande till en normal person och är dedikerade till att skydda allmänheten. Dessa filmer är nästan alltid inriktade på action och den första filmen av en viss karaktär innehåller ofta fokus på ursprunget av de särskilda krafterna inklusive den första kampen mot karaktärens mest berömda ärkefiende eller superskurk.

[ctx: #31391]
en: Supernatural films, a sub-genre category, may be combined with other genres, including comedy, sci-fi, fantasy or horror. They have themes including gods or goddesses, ghosts, apparitions, spirits, miracles, and other similar ideas or depictions of extraordinary phenomena.
sv_se: Övernaturliga filmer, en undergenre kategori, kan kombineras med andra genre, inklusive komedi, sci-fi, fantasy eller skräck. De har teman som innehåller gudar eller gudinnor, spöken, fantomer, andar, mirakel och andra liknande idéer eller avbildningar av extraordinära fenomen.

[ctx: #31392]
en: A talk show (American and Australian English) or chat show (British) is a television or radio program where one person (or group of people) discuss various topics put forth by a talk show host. Sometimes, talk shows feature a panel of guests, usually consisting of a group of people who are learned or who have great experience in relation to whatever issue is being discussed on the show for that episode. Other times, a single guest discusses their work or area of expertise with a host or co-hosts.
sv_se: En talkshow är ett TV (eller radioprogram) där en person (eller en grupp av personer) diskuterar olika ämnen som bestäms av en programledare. Ibland ingår det gästpaneler som vanligtvis består av folk med utbildning eller erfarenhet i ämnet som avhandlas i det aktuella avsnittet. andra gånger kan det vara en enda person som diskuterar deras arbete eller intresseområde med en eller flera programledare.

[ctx: #31393]
en: Thrillers (or Suspense films) are often hybrids with other genres - there are action-thrillers, crime-caper thrillers, western-thrillers, film-noir thrillers, even romantic comedy-thrillers. Another closely-related genre is the horror film genre. They are types of films known to promote intense excitement, suspense, a high level of anticipation, ultra-heightened expectation, uncertainty, anxiety, and nerve-wracking tension. Spy films may be considered a type of thriller/suspense film.
sv_se: Thriller (eller spänningsfilmer) är ofta hybrider av flera andra genre - det finns actionthrillers, västernthrillers, film-noir thrillers och till och med romantisk-komedi thrillers. En annan nära släkting är skräckfilmsgenren. Detta är filmer kända för att framkalla intensiv spänning, osäkerhet, misstanke, förväntningar, nervositet och högoktanig spänning. Spionfilmer kan anses vara en typ av thriller/spänningsfilm.

[ctx: #31394]
en: War films are a film genre concerned with warfare, usually about naval, air or land battles, sometimes focusing instead on prisoners of war, covert operations, military training or other related subjects. At times war films focus on daily military or civilian life in wartime without depicting battles. Their stories may be fiction, based on history, docudrama, biographical, or even alternate history fiction.
sv_se: Krigsfilmer är en genre som berör krigsföring, på sjön, i luften eller på land, ibland fokuserar de på krigsfångar, hemliga operationer, militär träning eller andra relaterade ämnen. Ibland fokuserar de på det dagliga militära eller civila livet under krigstid utan att inkludera strider. Berättelserna kan vara baserade på historia, dokudraman, biografier eller till och med alternativ fiktiv historia.

[ctx: #31395]
en: Westerns are the major defining genre of the American film industry - a eulogy to the early days of the expansive American frontier. They are one of the oldest, most enduring genres with very recognizable plots, elements, and characters (six-guns, horses, dusty towns and trails, cowboys, Indians, etc.). Over time, westerns have been re-defined, re-invented and expanded, dismissed, re-discovered, and spoofed.
sv_se: Västernfilmer är den stora definierande genren av amerikansk filmindustri - en eloge till de tidiga dagarna av den amerikanska expansionen. De är bland de äldsta, mest uthålliga genren med igenkännande handling, karaktärer och miljöer (sexskjutare, hästar, dammiga städer och leder, cowboys, indianer, etc.). Med tiden har västerngenren definierats om, uppfunnits igen och expanderats, förkastats, återupptäckts och förlöjligats.

[ctx: #31396]
en: Wrestling is a martial art that uses grappling type techniques such as clinch fighting, throws and takedowns, joint locks, pins and other grappling holds. A wrestling bout is a physical competition, between two (occasionally more) competitors or sparring partners, who attempt to gain and maintain a superior position. There are a wide range of styles with varying rules with both traditional historic and modern styles.
sv_se: Brottning är en kampsport som innehåller grepp, kast, arm/benlås och annat. En brottningsmatch handlar om fysisk tävlan mellan två (ibland fler) medverkande eller träningspartners, som strävar efter att uppnå och bibehålla ett övertag. Det finns ett brett område av stilar, med olika regler av både traditionella som moderna stilar.

[ctx: #31397]
en: Epics include costume dramas, historical dramas, war films, medieval romps, or 'period pictures' that often cover a large expanse of time set against a vast, panoramic backdrop. Epics often share elements of the elaborate adventure films genre. Epics take an historical or imagined event, mythic, legendary, or heroic figure, and add an extravagant setting and lavish costumes, accompanied by grandeur and spectacle, dramatic scope, high production values, and a sweeping musical score.
sv_se: Epos inkluderar kostymdraman, historiska draman, krigsfilmer, medeltida motstötningar eller 'periodbilder' som ofta täcker en lång tid mot en stor panoramisk scenbakgrund. Epos delar ofta element ur äventyrsfilmgenren. Epos tar en historisk eller inbillad händelse, myt och en legendarisk eller heroisk figur och adderar en extravagant miljö och påkostade kostymer, parallellt med grandios och spektakel, dramatiskt innehåll med stort produktionsvärde och en mäktig ljudbild.

[ctx: #31398]
en: Films that have no synchronized soundtrack and no spoken dialogue, until the dawn of the talkies in the late 1920s. Films without dialogue featured titles for dialogue segments, and often were accompanied by live music.
sv_se: Filmer utan synkroniserat ljudspår och ingen taldialog, förrän ljudfilmen kom under det sena 1920-talet. Filmer utan dialog innehöll textbilder för dialogsegmenten och ackompanjerades oftast av levande musik.

[ctx: #31399]
en: Lighter Background Fanart diffuse overlay
sv_se: Ljusare diffust övre lager på bakgrundsfanart

[ctx: #31400]
en: Hide Current Temperature and Weather Conditions
sv_se: Göm nuvarande temperatur och väderförhållanden

[ctx: #31401]
en: Hide Clock
sv_se: Göm klockan

[ctx: #31402]
en: Use Plot Summary in other views
sv_se: Använd översikt för handlingen i andra vyer

[ctx: #31403]
en: Hide Media Flags
sv_se: Göm mediaflaggor

[ctx: #31404]
en: Hide Rating and Studio Flags
sv_se: Göm betygs- och studioflaggor

[ctx: #31405]
en: Hide Movie Taglines
sv_se: Visa inte filmslogans

[ctx: #31406]
en: Fanart Views: Classic Frame
sv_se: Fanartvyer: Klassisk ram

[ctx: #31407]
en: *Press UP for full cast and photos*
sv_se: *Tryck UPP för full rollbesättning och foton*

[ctx: #31408]
en: Cinema Experience
sv_se: Bioupplevelse

[ctx: #31409]
en: Finish
sv_se: Klar

[ctx: #31410]
en: Prefer Landscape to Fanart (except background)
sv_se: Föredra landskap före fanart (förutom bakgrund)

[ctx: #31411]
en: *Press DOWN to exit*
sv_se: *Tryck NER för att avsluta*

[ctx: #31412]
en: *Press UP to select a profile*
sv_se: *Tryck UPP för att välja profil*

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
sv_se: Lokal undertext tillgänglig

[ctx: #31414]
en: Gallery
sv_se: Galleri

[ctx: #31415]
en: Square
sv_se: Fyrkantig

[ctx: #31416]
en: Tall Genre
sv_se: Genre hög

[ctx: #31417]
en: *help text*
sv_se: *hjälp text*

[ctx: #31418]
en: Hide all
sv_se: Göm alla

[ctx: #31419]
en: Music Settings
sv_se: Musik Inställningar

[ctx: #31420]
en: Video Settings
sv_se: Video Inställningar

[ctx: #31421]
en: Video OSD: Show ClearArt/Logo
sv_se: Video OSD: Visa clearart/logo

[ctx: #31422]
en: Logo View: Show only one item at a time
sv_se: Logovy: Visa bara en åt gången

[ctx: #31423]
en: Author
sv_se: Författare

[ctx: #31425]
en: Video OSD: Show Thumbnail
sv_se: Video OSD: Visa miniatyr

[ctx: #31427]
en: Next Episode
sv_se: Nästa avsnitt

[ctx: #31428]
en: TV Guide
sv_se: TV-guide

[ctx: #31430]
en: Poster Wrap Large
sv_se: Poster wrap stor

[ctx: #31431]
en: Click to reset Metropolis to defaults
sv_se: Klicka för att återställa Metropolis till grundinställningarna

[ctx: #31432]
en: Visualization Background: Ken Burns effect
sv_se: Visualisering bakgrund: Ken Burns-effekt

[ctx: #31433]
en: Visualization Background: Fanart
sv_se: Visualiseringsbakgrund: Fanart

[ctx: #31434]
en: Visualization Background: Extra Fanart
sv_se: Visualiseringsbakgrund: Extra fanart

[ctx: #31435]
en: Visualization Background: Artist Slideshow
sv_se: Visualiseringsbakgrund: Artistbildspel

[ctx: #31436]
en: Use Slim Seekbar
sv_se: Använd smal söklist

[ctx: #31437]
en: Enable TV Tunes script
sv_se: Aktivera TVTunes-skript

[ctx: #31438]
en: Recent
sv_se: Nyligen

[ctx: #31439]
en: Banner & Poster
sv_se: Banderoller & Posters

[ctx: #31440]
en: View Types
sv_se: Vytyper

[ctx: #31441]
en: Hide
sv_se: Dölj

[ctx: #31442]
en: Banner & Fanart
sv_se: Banderoller & fanart

[ctx: #31444]
en: Auto Login
sv_se: Autologin

[ctx: #31445]
en: Picture Settings
sv_se: Bildinställningar

[ctx: #31446]
en: Fullscreen
sv_se: Helskärm

[ctx: #31447]
en: Use Realistic Weather Icons
sv_se: Använda realistiska väderikoner

[ctx: #31448]
en: Show Plot only in Info dialog
sv_se: Visa endast handling i infodialogen

[ctx: #31449]
en: Show Recommended Items
sv_se: Visa rekommenderade objekt

[ctx: #31450]
en:  - changing the options below requires a restart -
sv_se:  - ändring av inställningarna nedan kräver omstart -

[ctx: #31451]
en: Recommended
sv_se: Rekommenderad

[ctx: #31452]
en: Visualization: Use Slim Info Overlay
sv_se: Visualisering: Använd smalt infoöverlägg

[ctx: #31453]
en: Show Date instead of Day of Week
sv_se: Visa datum istället för veckodagen

[ctx: #31454]
en: Visualization: Show player position and time in Info Overlay
sv_se: Visualisering: Visa uppspelningsposition och tid i infoöverlägg

[ctx: #31455]
en: Visualization: Hide Clock and Temp in Info Overlay
sv_se: Visualisering: Göm klocka och temperatur i infoöverlägg

[ctx: #31456]
en: - Override default link
sv_se: - Åsidosätt standardlänk

[ctx: #31457]
en: Shortcuts
sv_se: Genvägar

[ctx: #31458]
en: Set Timer
sv_se: Ange timer

[ctx: #31459]
en: Cancel Timer
sv_se: Avbryt timer

[ctx: #31460]
en: Games
sv_se: Spel

[ctx: #31461]
en: Games Tall
sv_se: Spel hög

[ctx: #31462]
en: Games Square
sv_se: Spel fyrkant

[ctx: #31463]
en: Games Wide
sv_se: Spel bred

[ctx: #31464]
en: Show Plot in Fullscreen Info
sv_se: Visa handling i fullskärmsinfo

[ctx: #31465]
en: Clean Library
sv_se: Städa bibliotek

[ctx: #31466]
en: Foreign is not technically a genre, but likely includes films with dialog in a tongue not native to the viewer.
sv_se: Utländskt är tekniskt sett ingen genre, men innehåller förmodligen material med en dialog som inte är vanlig för tittaren.

[ctx: #31467]
en: Holiday is a very broad genre, encompassing films that center around a certain holiday, such as Christmas, Halloween, Easter, etc.
sv_se: Storhelger är ett brett genre, innehållande filmer som är centrerade runt en storhelg så som julen, allhelgona, påsken, etc.

[ctx: #31468]
en: Services
sv_se: Välj tjänster

[ctx: #31469]
en: Appearance
sv_se: Utseende

[ctx: #31470]
en: Prefer ClearLogo to ClearArt
sv_se: Föredra clearlogo före clearart

[ctx: #31471]
en: Show Status
sv_se: Visa status

[ctx: #31472]
en: Ended
sv_se: Slutade

[ctx: #31473]
en: unmixed
sv_se: omixat

[ctx: #31474]
en: Use one button to toggle subtitles
sv_se: Använd EN knapp för att växla undertexter

[ctx: #31475]
en: Default OSD button
sv_se: Standard OSD-knapp

[ctx: #31476]
en: OSD: Fade away when paused
sv_se: OSD: Tona bort vid paus

[ctx: #31477]
en: - Fade delay
sv_se: Fördröjning av toning

[ctx: #31478]
en: Hide default submenu items
sv_se: Göm standardval i undermeny

[ctx: #31600]
en: Enable Live TV (PVR) support
sv_se: Aktivera Live-TV (PVR) stöd

[ctx: #31601]
en: Live TV
sv_se: Direktsänd TV

[ctx: #31605]
en: Add Group
sv_se: Lägg till grupp

[ctx: #31606]
en: Rename Group
sv_se: Döp om grupp

[ctx: #31607]
en: Delete Group
sv_se: Ta bort grupp

[ctx: #31608]
en: Hidden Channels
sv_se: Göm Kanaler

[ctx: #31610]
en: Scheduled Time
sv_se: Schemalagd tid

[ctx: #31700]
en: 7 Day Forecast
sv_se: 7-dagars prognos

[ctx: #31701]
en: 12 Hour Forecast
sv_se: 12-timmars prognos

[ctx: #31702]
en: 36 Hour Forecast
sv_se: 36-timmarsprognos

[ctx: #31703]
en: Pressure
sv_se: Tryck

[ctx: #31704]
en: Clouds
sv_se: Moln

[ctx: #31705]
en: Average
sv_se: Medel

[ctx: #31706]
en: Maximum
sv_se: Maximal

[ctx: #31707]
en: Minimum
sv_se: Minimal

[ctx: #31708]
en: Moon Phase
sv_se: Månfas

[ctx: #31709]
en: Precipitation
sv_se: Nederbörd

[ctx: #31710]
en: Use extended weather
sv_se: Använd utökat väder

[ctx: #31711]
en: Show weather forecast on home screen
sv_se: Visa väderprognos på hemskärmen

[ctx: #31712]
en: Crop Thumbnails in Music Video Gallery View
sv_se: Beskär miniatyrer i galleriläge för musikvideos

[ctx: #31713]
en: Custom Home Shortcut
sv_se: Egen genväg

[ctx: #31714]
en: Label and Shortcut
sv_se: Etikett och genväg

[ctx: #31715]
en: Icon
sv_se: Ikon

[ctx: #31716]
en: Wallpaper
sv_se: Bakgrundsbild

[ctx: #31717]
en: Precip
sv_se: Nederbörd
